• Flaga Polski

Виховання дітей та молоді

«Як маленькі пташки вчаться співати, слухаючи своїх батьків,
так само і діти набувають науку чеснот, піднесену пісню Божої Любові,
поруч із душами, які зобов’язані сформувати їх для життя»

св. Тереза від Дитяти Ісуса

Сестри терезіянки, збагачені харизмою духовного дитинства, стараються наблизити молодому поколінню образ Бога – найкращого Отця, показують дорогу дитячої довіри Богу. У своєму апостольському служінні використовують нові методи навчання, пристосовані до менталітету сучасної молоді, пам’ятаючи слова засновника, Слуги Божого Адольфа Пьотра Шельонжка: «Тому, коли у людських серцях гасне любов Божа, котру прийшов розпалити Господь Ісус на землю, її відновлення досягається новими методами…»

Катехеза

Катехеза – один із найважливіших способів проголошення Євангелія, це навчання основам християнської віри, Доброї Новини про Ісуса Христа. Сестри ще від початку заснування Згромадження навчали дітей та молодь правдам віри, провадили формацію в душпастирських групах, організовували реколекції та дні зосередження, що допомагало молодим особам ввійти в доросле життя та знайти його сенс.

Як колись, так і тепер, сестри проводять катехези. Заняття відбуваються при костелі. Метою зустрічей є зміцнення у дітей віри, яка буде провадити їх до особистої зустрічі з Богом, а також показання Євангелії, котра є основою життя людини, а не додатком до нього.

Катехеза, оперта на Божому Слові, допомагає дітям та молоді добре приготуватися до таїнства покаяння, Святого Причастя, а потім до таїнства подружжя чи вибору життя у самотності або богопосвяченого життя. Сестри, окрім навчання дітей та молоді, провадять також заняття для дорослих, котрі є початкуючі і лише входять на дорогу пізнання Бога, а також тих, котрі хочуть поглибити із ним зв’язок.

Оаза Дітей Божих

Світло-Життя – це рух віднови у Католицькій Церкві, заснований о. Франциском  Бляхніцьким у Польщі. Оаза Дітей Божих і молоді у русі Світло-Життя має на меті виховання дітей та молоді, щоб вони не лише пізнавали Божі правди, а жили ними на щодень; щоб не лише знали християнські принципи, але впроваджували їх у життя, керуючись своїми моральними цінностями. Діти мають формаційні зустрічі у групах, виїжджають на реколекційні відпочинки в табори, маючи за основу таємниці Святого Розарію та багатство матеріалів о. Франциска Бляхніцького. Це допомагає дітям вчитися жити правдивим християнським життям, сповненим любові до ближнього та безкорисливої служби іншим. Це дуже близьке до життя св. Терези, а нашим завданням, згідно із Конституцією Згромадження, є поширювати любов в усіх серцях, а передусім виховувати молодь у дусі св. Терези від Дитяти Ісуса.

«Пам´ятайте, що християнське виховання є більшим добром, ніж усі добра світу!»

 

Митрополит Андрій Шептицький

Благодійний осередок "Кармель"

Благодійний осередок «Кармель» у Бердичеві був заснований з ініціативи Босих Кармелітів після ремонту приміщень, що знаходяться в оборонних мурах монастиря. Заклад діє повноцінно від 2013 року. До обіду тривають заняття та реабілітація для осіб з обмеженими можливостями, а в другій половині дня почала функціонувати світлиця для дітей з багатодітних і неповних родин, а також тих, котрі знаходяться у важкій життєвій ситуації. Діти мали забезпечене харчування та допомогу у виконанні домашніх завдань. Додатково було організовано репетиторство зі шкільних предметів, вивчення англійської мови, заняття з психологом та сенсорні вправи.

Від самого початку діяльності до праці в осередку долучилися сестри терезіянки та кілька волонтерів. У важкий час пандемії світлиця для дітей була перетворена на Центр розвитку дитини. Заняття проводяться в гуртках за інтересами: вивчення іноземних мов (англійської та польської), навчання гри на гітарі, фотостудія для дітей, в планах також логопедичні заняття та підготовка дітей дошкільного віку до школи.

При осередку «Кармель» діє також театральна студія «Notes de Vita» на чолі з режисером Віталієм Войцехівським. За 5 років своєї діяльності колектив здобув велику популярність не лише в Бердичеві, а й отримав високу оцінку на молодіжному фестивалі в Польщі. У театральних заняттях бере участь молодь різних віросповідань та релігійних переконань. Аніматором та духовним опікуном групи є наша с. Ніна Тартачник.

Історичні умови спричинили, що частина мешканців Бердичева має польське коріння, тому є велика потреба на курси польської мови. Хтось хоче вивчити мову своїх предків, а хтось підготуватися до виїзду до Польщі. Відповідаючи на ці потреби с. Ніна проводить курси польської мови для дітей і дорослих.

Благодійний осередок «Кармель» – це місце культурної, освітньої та терапевтичної діяльності. Тут проводяться конференції, літературні вечори, мистецькі заходи, зустрічі з цікавими людьми, які діляться своїми ідеями та досвідом. Широкий спектр запропонованих заходів сприяє загальному розвитку дітей та підлітків. Щотижня осередок відвідує близько 200 осіб.

Школа та бібліотека

Шукаючи способів проголошування правди про Христа, сестри Терезіянки розширили свою діяльність. Розпочали свою працю у загальноосвітній школі. Сестра Антоніна Пухальська – вчитель християнської етики. Згодом у школі розпочинає функціонувати кабінет християнської етики, який наповнюється  навчально-методичними матеріалами за допомогою добродіїв, котрим не байдужий духовний розвиток підростаючого покоління. Учні та вчителі мають можливість скористатися з духовних бесід. Організовуємо благодійні акції. Щопонеділка збираємося на ранішню молитву усією школою. Лише Слово Боже дає дітям можливість наблизитися до Бога і прагнути душевної досконалості та бажання стати кращим, вести життя так, щоб не ображати Бога і ближніх, остерігатися гріха, робити діла милосердя, поважати батьків.

Основне завдання, яке сестри ставлять перед собою на уроках християнської етики та під час проведення виховних заходів, щоб діти зрозуміли, що вони «створені на образ і подобу Божу» і повинні прагнути стати справжніми людьми, щоб після уроку вони стали на краплинку добріші, милосердніші, щиріші, щоб відкрили своє серце для Бога і разом з ним ішли по життєвій дорозі, щоб розвивали і примножували свої таланти, а отримані знання застосовували у повсякденному житті, бо знання без діл є мертвими.

Біблія не мусить бути книгою нудною і незрозумілою.
Вона була написана для всіх людей і кожен може нею користуватися.
Навчись, як ти можеш заглиблюватись у її істину, а потім застосовувати у своєму житті.
Пізнай, як інші читають Біблію, і нехай це стане мотивацією для тебе!

Саме це і стало поштовхом для Згромадження Сестер Святої Терези від Дитяти Ісуса, щоб наблизити Слово Боже до читачів і освоїти бібліотечну справу.

Моє уявлення про бібліотечну роботу, як і у всіх, було хибним. Я й не уявляла, що в бібліотеці відбувається так багато цікавого: майстер-класи, виставки, зустрічі з цікавими і творчими особистостями, екскурсії, конкурси та багато іншого. Так як наша бібліотека шкільна, то я багато часу спілкуюсь з учнями, котрих чисельність змінюється що року.

Сьогодні у бібліотечній справі залишаються лише ті, хто має покликання до цієї професії, любить її, цінує, люди, які на ділі доводять  відданість духовній культурі.

Бібліотекар – педагог, психолог, вихователь. Адже тренінги, майстер-класи, яскраві акції плюс креативність – це наша дійсність. Зустрічі з акторами, письменниками, поетами, співаками, композиторами,  художниками – для когось це мрії, а для нас – робочі моменти. Погодьтеся, це – чарівно. Так, мені пощастило, що я працюю у бібліотеці. Подібний простір відкриває широкий спектр можливостей для бібліотекаря: в першу чергу – розвиток духовності користувачів. Саме у міцному ґрунті духовності зростає особистість, а література, музика, живопис є істинними двигунами світової культури. Отож, наша бібліотека є не лише інформаційним, а перш за все, культурним і духовним центром.

с. Антоніна Пухальська