• Flaga Polski

Засновник Згромадження

«Господь має свої величезні плани, окреслені у довгостроковій перспективі,
в яких наші особи були призначені до виконання певної частини.
Мудріше відректися власних планів та шукати розуміння Божої волі»

єпископ Адольф Пьотр Шельонжек

Адольф Пьотр Шельонжек народився 30 липня 1865 р. у Сточку Луковському на Підляшші. Був другим серед трьох дітей у родині Станіслава та Маріанни. У віці двох років переживає смерть матері та молодшого брата. Батько з синами змушений переїхати до Венгрова, де одружується з Елеонорою Добрачинською, чия правдива материнська опіка справила великий вплив на життя та духовність молодого Адольфа Пьотра.

Середню школу він закінчив у Венгрові, гімназію – у Сєдльце. Час навчання у гімназії (1878-1883 рр.) припав на час посиленої русифікації. Офіційно на території гімназії не можна було розмовляти польською, користуватись польськими книгами. Особливо не можна було виходити до костелу. Для хлопця, вихованого у католицькій родині на національно-патріотичних засадах, це було нелегко.

Як помічали оточуючі, майбутній єпископ ще під час навчання відрізнявся поєднанням у собі широкого інтелектуального зацікавлення із розвитком власної релігійності. Співтовариші казали, що він з великим захопленням грав у різні ігри, зокрема футбол та бейсбол, але костел завжди залишався для нього найважливішим.

У вересні 1883 року юнак вступив до духовної семінарії у Плоцьку, де відзначався як дуже здібний та витривалий у праці. Уже під час літньої сесії отримав найбільшу середню оцінку з-поміж сотні семінаристів. Виразом визнання зі сторони професорського складу було доручення йому спочатку обов’язків віцедекана клериків (1886 р.), а потім – декана (1887 р.).

26 травня 1888 року прийняв священицькі свячення. Плоцький єпископ та професори  семінарії покладали на молодого священика великі надії, беручи під увагу його інтелектуальні та організаційні здібності. Неопресвітера хотіли відправити на подальше навчання до Духовної академії у Санкт-Петербурзі, бо на той час це був єдиний вищий теологічний навчальний заклад, де вихідці із Польщі могли легально навчатись. Адольфу Пьотру довелось чекати. У тому ж році скерований на душпастирську працю до парафії св. Вартоломея у Плоцьку.

Вирізнявся як талановитий проповідник, саме це переконало церковну владу у необхідності його подальшого навчання. У 1889 році, тобто після року праці, був відправлений до Духовної академії у Санкт-Петербурзі, де у 1893 році отримав диплом з титулом магістра святого богослов’я.

Адольф Пьотр повертається до Плоцька і займає важливі дієцезіальні посади: з 1893 – викладача у духовній семінарії та секретаря у генеральному консисторії, в 1896-1904 рр. – регента консистора, 1902-1910 рр. – просинодального екзаменатора та цензора книг, в 1894-1896 рр. – оборонця подружніх уз в єпископському суді, адміністратора парафії в Радзікові (1897-1907 рр.) та Оршимові (1907-1918 рр.), з 1902 р. був членом кафедрального плоцького капітулу.

Багато часу присвячував суспільно-благодійницькій діяльності. Він не залишався осторонь людських потреб і турбот щоденного життя, бачив злиденність проблему безробіття і спричинену ним заробітчанську міграцію, брак освіти серед дітей та молоді. Отець Шельонжек проводив різні благодійні заходи, був членом, а потім головою Плоцького благодійного товариства (1908-1918 рр.), за його ініціативи при товаристві були організовані т. зв. зали праці св. Йосифа для хлопців. Ці зали мали два відділи: кравецький і столярський.

У квітні 1904 р. Адольф Пьотр Шельонжек знову виїхав до Санкт-Петербургу: кафедральний капітул обрав його одним із чотирьох асесорів Римо-католицького духовного колегіуму у Петербурзі, де він перебував до початку червня 1907 р. Після повернення до Плоцька отець продовжив викладацьку діяльність у духовній семінарії, викладав канонічне право, філософію, соціологію, аскетику і політекономію.

У 1909-1918 рр. був ректором семінарії, завдяки знанню іноземних мов стажувався в Інституті експериментальної психології в Ліпську, відвідував наукові осередки у Німеччині та Франції з метою покращення рівня навчання семінаристів.

На початку Першої світової Адольф Пьотр Шельонжек перебуває закордоном, повертається до Польщі з метою реорганізації Католицької Церкви. Їде до Варшави, з 1916 р. бере участь у роботі Конференції єпископату Варшавської провінції, з березня 1918 р. – стає начальником Відділу Католицької Церкви у Міністерстві релігійних віросповідань і народної освіти. 29 липня 1918 р. Папа Бенедикт XV, зважаючи на активність о. Адольфа Пьотра у церковних справах, номінував його єпископом титулярним Барки і суфраганом плоцьким.

Важливим фактом залишається участь єпископа у мирних переговорах у Ризі (укладенні положень Ризького договору, підписаного 18 березня 1921 р.) у складі польської делегації, у якій він відповідав за справи, що стосувались релігії та Церкви. У 1921-1925 рр. приймав активну участь у праці над підготовкою конкордату між Республікою Польща та Апостольським Престолом.

У 1925 р. скерований до новоствореної Луцької дієцезії на Волині. Своє служіння розпочав від реформи єпископської курії, підготував та провів дієцезіальний синод, прагнув морального та духовного відродження у своїй вівчарні. Особливою опікою огортав духовну семінарію у Луцьку. Був великим шанувальником св. Терези від Дитяти Ісуса, котра за його стараннями у 1927 р. була проголошена покровителькою дієцезії. Єпископ вірив, що за посередництвом малої святої дієцезіани подолають релігійну байдужість та аморальне життя, запалюючись її посланням про Божу любов.

Єпископ Шельонжек, захоплений дорогою духовного дитинства св. Терези від Дитяти Ісуса, своє служіння опирав на фундаменті безмежної любові, довіри та цілковитого віддання Божій волі. Прагнув, аби місія св. Терези від Дитяти Ісуса була продовжена у душах, довірених його пастирській опіці. Для виконання цього завдання 1 серпня 1936 р. заснував Згромадження Сестер св. Терези від Дитяти Ісуса, визначаючи мету: щоби Божа любов поширювалася у серцях усіх, а передусім через навчання дітей та молоді у дусі св. Терези.

Єпископ Адольф Пьотр Шельонжек виявився чудовим будівничим як у пастирському, так і в адміністративному плані. За час його єпископства загалом постало 72 парафії, а адміністративна мережа дієцезії складалася з 16 деканатів і 167 парафій. Збудовано 40 костелів та близько 100 каплиць, кількість священиків зросла від 140 до 240, також зросла кількість віруючих римо-католиків. Часто організовував місії та реколекції, багато часу присвячував на візитації своєї дієцезії, дізнаючись про духовні та матеріальні потреби мешканців, у міру своїх можливостей турбувався про найбідніших.

У критичному моменті історії, коли 17 вересня 1939 р. радянські війська перейшли польський кордон та зайняли Луцьк, єпископ залишився вірним та відданим пастирем своєї дієцезії. У військових умовах не залишив своїх вірних у найважчій хвилині, зберігав спокій та довіру Божому Провидінню. Частина священиків, вражена початком війни та свідома загрози з боку ворожо-атеїстичної більшовицької Росії, втікає до Польщі. Значна частина священиків потрапила до в’язниці. Попри все, частина священиків далі служила. Тим черницям, котрі залишалися, єпископ радив працювати у конспірації, вдягаючи мирський одяг. Під час масової депортації польського народу зі східних теренів до Сибіру з ініціативи владики було організовано Комітет допомоги для переселенців, котрий шукав людей, які би могли надати потрібну допомогу, відправляв теплі речі та продукти засланцям.

У 1941 р. ситуація змінюється. Дієцезія потрапляє під німецьку окупацію. Наступні три роки вона все ж не перестає тонути у крові своїх дітей. Десятки священиків знаходяться в німецьких таборах, частина з них там гине. Під час німецької окупації, у серпні 1942 р., єпископ луцький організував Католицький комітет допомоги. Сотні бідних отримували безкоштовну їжу. Комітет організував сиротинець, притулок для літніх людей, шпиталь та мобільну допомогу для хворих. Щодня роздавалося 500 порцій супу радянським військовополоненим.

Влітку 1944 р. радянські війська знову займають Луцьк. Наприкінці того ж року ординарій луцький отримує наказ від радянської влади покинути терени дієцезії. Відповів на це, що тільки папа може дати йому такий наказ. Як наслідок, у ніч із 3 на 4 січня 1945 р. єпископа Адольфа Пьотра, було заарештовано разом із отцями Владиславом Буковинським та Каролем Галензовським, що проживали разом із ним. Шельонжка та арештаваних разом із ним священиків слідчий Єрошенко знайшов «активними учасниками антирадянської, польсько-підпільної націоналістичної повстанської організації…». Було постановлено відправити обвинувачених та їх справи у слідчу частину НКДБ УРСР. Тому 22 січня владику зі священиками відправлено до в’язниці Міністерства держбезпеки в Києві. Слідство там тривало з січня по травень 1945 року. Владика Шельонжек знаходився окремо від інших священиків. Багатогодинні виснажливі допити (які інколи тривали до 10 годин, або по 5 годин двічі на день) для восьмидесятирічного і хворого єпископа були нелегким випробуванням.

Слідство закінчилось проголошенням звинувачувального акту. Єпископа було звинувачено у злочинах, передбачених статтями 54-1а (зрада Батьківщині) та 54-11 (участь у контреволюційній організації) Карного кодексу УРСР. У рапорті слідчий Майоров пропонував: «Адольфа Станиславовича Шележека подвергнуть высшей мере наказания – расстрелу с конфискацией всего лично им пренадлежащего имущества».

25 травня 1945 р. владику та інших арештованих священиків відправили до Лук’янівської в’язниці. У в’язниці Шельонжек відсвяткував свій 80-річний ювілей. Він був одним із найстарших в’язнів світу. 24 квітня 1946 р. єпископа було повідомлено про його звільнення, а вже 6 травня вирок смерті було офіційно змінено на примусову депортацію. Звільнення відбулося завдяки втручанню тодішнього американського держсекретаря Джеймса Ф. Бірнса. Але насправді звільнили єпископа завдяки папі Пію ХІІ, який не маючи змоги особисто звернутися до радянського уряду, передав своє прохання Бірнсу через архієпископа Фламледа Чіконьяні, апостольського делегата у Вашингтоні.

У день звільнення єпископу повідомили, що він буде висланий до Польщі. Відповідаючи на запитання, яке має побажання, виражав прагення повернутися до Луцька. На що отримав відповідь, що це неможливо. Після 16-ти місячного ув’язнення священик відправляється до Польщі, де знаходить прихисток у м. Кельце у палаці місцевого єпископа. Згодом оселяється у Замку Бєжгловському біля Торуня. Звідти пише, що хоч має усе потрібне і йому тут дуже добре, то все ж сумує по Волині. Зізнавався, що коли б йому хтось сказав повертатися, негайно би повернувся, навіть до гірших умов та бідності. У замку пише головну книгу свого життя «Моральне відродження світу», яка була видана вже після його смерті. Помер 9 лютого 1950 року, похований у крипті костелу св. Якуба у Торуні.

Беатифікаційний процес Слуги Божого єпископа Адольфа Пьотра Шельонжка, розпочатий у дієцезії торунській в 2010 р., від 2016 р. перейшов на римський етап. Триває опрацювання Positio на тему героїчності чеснот та святості кандидата на вівтар.

Нехай приклад життя Слуги Божого єпископа Адольфа Пьотра Шельонжка буде заохоченням до наслідування його чеснот, пізнання історії його життя та проханням про його допомогу, щоби ми могли досвідчити його заступництва перед Богом у наших потребах.

 

 

МОЛИТВА ЗА ПОСЕРЕДНИЦТВОМ СЛУГИ БОЖОГО ПРО БЕАТИФІКАЦІЮ

Боже Отче Всемогутній, Ти обдарував свого слугу єпископа Адольфа Пьотра
повнотою Христового священства, мудрістю у служінні Церкві,
добротою серця до убогих та скривджених і любов’ю до шляху духовного дитинства,
вчини, щоб ми, підтримувані його прикладом,
постійно зростали у вірі та любові до Бога та ближнього.
Дозволь нам радіти його славою на небесах та уділи благодатей,
про які ми зі смиренням та упованням просимо за його заступництвом.

Амінь