• Flaga Polski

Покровителька Згромадження

«Вдивляймось у чудову постать св. Терези. Звернімося до неї з великою довірою. Її руки продовжують
виливати милості на душі, котрі покладають на неї надію. Приєднаймося до її школи»

єпископ Адольф Пьотр Шельонжек

Покровителькою Згромадження є св. Тереза від Дитяти Ісуса. Тереза Мартін народилася 2 січня 1873 р. в Алансон у Франції. Її батько був годинникарем, а матір займалася виготовленням мережив. Саме мережива з міста Алансон були відомі на увесь світ. У цій родині народилося на світ 9-ро дітей, четверо з них померли. П’ятеро доньок присвятило своє життя Богові у чернечому житті: чотири у Кармелі та одна у сестер-візиток. Батьки св. Терези – Луї та Зелі, намагалися перетворювати щоденну рутину та обов’язки у Божу справу. Кожного дня о пів на шосту ранку брали участь у Святій Месі та часто приймали Святе Причастя. Своїм прикладом заохочували та навчали дітей кохати Бога понад усе. «Господи, збережи моїх дітей від важкого гріха або забери їх до Себе», – щоденно молилася мама. Разом із дітьми молилися, ввечері читали Святе Письмо, життя святих та історію Франції. Цілковита довіра Богу була чеснотою родини Мартен. Також їх традицією була допомога бідним. З цією метою недільні прогулянки були присвячені відвіданню та складенню милостині убогим, а кожного понеділка запрошувано бідних з Ліз’є, щоб дати їм кошти, вбрання та їжу. Про своїх батьків Тереза сказала знані слова: «Господь дав мені батьків більш гідних неба, ніж землі». Так і сталося. Папа Франциск канонізував Луї та Зелі Мартен 18 жовтня 2015 р.

Жвава та радісна вдача малої Терези була позначена багатьма болісними подіями в дитинстві. У неповні п’ять років Терези помирає від раку грудей її мама. Мала Тереза пережила емоційний шок і перебувала у внутрішній жалобі близько 10 років: «замкнулася у собі, стала надвразливою», найчастіше виражалося це у плачі. Після смерті дружини Луї Мартен залишився сам із п’ятьма доньками. Був змушений залишити будинок та роботу в Алансон та переїхати до Ліз’є, до родини брата його покійної дружини. Вихованням Терези займалися її старші сестри: Пауліна та Марія, котрі незабаром вступили до Кармелю у Ліз’є. Вже тоді Тереза відчувала бажання піти їхніми слідами. Вступ Пауліни – котру Тереза називала «другою мамою» – до Кармелю став причиною серйозної соматичної хвороби, важкої для пояснення лікарів. Цей стан тривав місяць. Однак 13 травня 1883 року Тереза отримала чудесне зцілення, коли Матір Божа посміхнулася до неї зі статуетки. До Першого Причастя приступила 8 травня 1884 року. Як сама написала: «…це був перший поцілунок Ісуса для моєї душі». Тереза могла відатися тому, хто віддався їй у Першому Причасті. Чергове диво пережила у різдвяну ніч 1886 р. Визнала це словами: «Отримала благодать радикальної зміни серця, я віднайшла силу душі, яку втратила у віці чотирьох з половиною років, коли померла моя мама». Після отримання цієї благодаті наступив період інтелектуального та духовного розвитку Терези.

9 квітня 1888 р. вступила до монастиря Босих Кармеліток у Ліз’є, щоб молитвою та жертвою рятувати грішників та допомагати священикам, аби були святими. Натхнена любов’ю Святого Духа відчула у собі покликання: воїна, священика, мученика, місіонера, вчителя церкви. Прагнула проголошувати Євангеліє у п’яти континентах світу одночасно, любити Ісуса як ніхто до цього часу. Питала Ісуса, котре із цих прагнень має вибрати. Отримала відповідь розважаючи Боже Слово, занурюючись у нього. Боже Слово, як сама визнала: «(…) було щоденною, постійною поживою для моєї бідної, слабкої душі». Власне на молитві відкрила, що її покликанням є любов. Виразила це у словах: «…моє покликання, я нарешті знайшла його…моє покликання – це Любов! У серці Церкви, моєї Матері, я буду Любов’ю …таким чином я буду всім…»

У Кармелі, цілковито віддана любові Ісуса, прожила дев’ять років свого короткого життя. Їй доручали різну роботу: була закристіянкою, допомагала у трапезній, працювала в саду, прибирала, прала, прикрашала квітами фігурку Дитяти Ісуса, малювала ікони, була заступницею відповідальної сестри за формацію новіцій. Усі завдання виконувала із любов’ю. У чернечому житті уже від самого початку зазнала багато страждань: холод, труднощі життя у спільноті, сухість в особистій молитві. Мужність та силу сестра Тереза черпала із джерела Божої сили, а також з мотивації своїх страждань: «(…) не витрачаймо часу … рятуймо душі … душі гинуть … особливо рятуймо душі священиків, вони повинні бути чистіші кришталю … жертвуймо наші страждання, щоб виблагати їм святість».

Психічна хвороба батька, свого роду атеросклероз, принесла їй важкі страждання. Вона писала: «Наш дорогий Батько пив із найпринизливішого келиха. Слова не можуть виразити нашої муки. Луї Мартін помер 28 липня 1894 року в Ла-Мус. «Добрий Бог розірвав узи свого незрівнянного слуги, якого так любили», – зізналася сестра Тереза.

Внутрішня темрява була причиною найбільшого терпіння в останні місяці її життя. Переживши «ніч віри», вона черпала сили з безмежної довіри до Божої милосердної любові. У тиші Кармелю відкрила апостольську цінність найменших учинків, жертвуваних Богові з любов’ю. Тереза зрозуміла, що її місія не закінчиться з її смертю: “Я відчуваю, що зараз почнеться моя місія, місія притягувати душі любити Бога так, як я Його люблю, показуючи їм мою малу дорогу”.

Сестра Тереза Мартін померла 30 вересня 1897 р., у віці 24 років,
залишаючи світові змістовне послання довіри та любові, котрими сама жила.
Святість Терези стала відомою завдяки надзвичайному впливу її рукописів,
котрі по її смерті опубліковано під назвою «Історія однієї душі».
Процес беатифікації сестри Терези розпочато в 1910 р.,
а вже у квітні 1923 р. її було проголошено блаженною,
натомість 17 травня 1925 р. – святою.
Папа Пій ХІ, 14 грудня 1927 р. проголосив св. Терезу покровителькою місій та місіонерів,
а папа Йоан Павло ІІ, 19 жовтня 1997 р. надав їй титул Вчителя Церкви,
визнаючи тим самим, що її життя та навчання мають актуальне значення для Церкви.

 

św. Teresa

ХРОНОЛОГІЯ ЖИТТЯ СВ. ТЕРЕЗИ

2 січня 1873

Тереза з'являється на світ у Алансон як остання з дев'ти дітей Зелії та Людвіка Мартен.

28 серпня 1877

Смерть матері, Зелії. Тереза з родиною переїжджає до Лізьє, де проведе решту свого життя.

3 жовтня 1881

Розпочала навчання у сестер бенедиктинок, де перебуватиме 5 років.

13 травня 1883

Оздоровлення тяжко хворої Терези за посередництвом Матері Божої Переможної.

8 травня 1884

Приступає до Першого Причастя у віці 11 років.

25 грудня 1886

У Різдвяну ніч Тереза переживає своє навернення.

9 червня 1887

Просить дозволу у тата на вступ до Кармелю у віці 15 років.

8-28 листопада 1887

Бере участь у паломництві до Риму. Використовує цю можливість, щоб просити папу Леона XIII про дозвіл на вступ до Кармелю у віці 15 років.

9 квітня 1888

Вступила до Кляштору Босих Кармеліток у Лізьє.

23 червня 1888

Початок хвороби батька.

10 січня 1889

Розпочала новіціат. Разом із хабітом Тереза приймає ім'я сестри Терези від Дитяти Ісуса і Пресвятого Обличчя.

8 вересня 1890

У свято Народження Пресвятої Діви Марії склала перші чернечі обітниці.

1891 рік

Тереза знаходить "малу дорогу духовного дитинства".

20 лютого 1893

Вибрана магістрою новіціату.

29 липня 1894

Смерть батька, Людвіка Мартен.

14 вересня 1894

Вступ Селіни (рідної сестри) до Кармелю.

Січень 1895

Починає записувати свої спогади з дитинства. Постає так званий Рукопис "А".

9 червня 1895

Присвячує себе на всепальну жертву Милосердної Любові.

17 жовтня 1895

Стає духовною сестрою клерика, що готується до місій.

2-3 квітня 1896

У ніч з Великого Четверга на Велику П'ятницю з'являються перші симптоми хвороби.

5 квітня 1896

Тереза входить у духовну "ніч віри", котра триватиме аж до її смерті.

8 вересня 1896

Під час особистих реколекцій постає Рукопис "М", що складається з листа до Ісуса та листа до сестри Марії.

Червень 1897

Закінчує редагування третього автобіографічного рукопису.

8 липня 1897

Терезу переміщують до інфірмерії. Хворою на туберкульоз буде опікуватися, між іншими, матір Агнеса, котра записує останні слова Терези.

30 липня 1897

Ввчері Тереза отримує таїнство хворих.

19 серпня 1897

Останнє Причастя св. Терези.

30 вересня 1897

Смерть Терези близько 7.20 ввечері у віці 24 років.

4 жовтня 1897

Похована на міському цвинтарі у Лізьє.

30 вересня 1898

Перше видання "Історії однієї душі".

29 квітня 1923

Беатифікація Терези папою Пієм XI.

17 травня 1925

Канонізація Терези.

14 грудня 1927

Проголошення св. Терези від Дитяти Ісуса покровителькою місій разом зі св. Франциском Ксаверієм.

19 жовтня 1997

Надання св. Терезі титулу Вчителя Церкви папою Йоаном Палом II.